Kako ojačati slabu caklinu?

Kako ojačati slabu caklinu?

Sadržaj zadnji put ažuriran: 08.08.2023

Članak su napisali i pregledali: Dr. med. dent. Maria Liszewska

Za čitanje ovog članka je potrebno 2 minuta

Postoji mnogo uzroka oslabljene cakline. Neki faktori, poput genetike, su izvan naše kontrole, ali mnogi su rezultat načina života koji vodimo. Slabljenje, pa čak i gubitak cakline uzrokovani su, između ostalog, nepravilnom tehnikom četkanja ili prejakim četkanjem zubi, nezdravom prehranom (bogatom ugljikohidratima i kiselom hranom i pićima) te stresom, koji često doprinosi stiskanju ili škrgutanju zubima. Uzroci slabosti zuba su brojni... ali možemo li ih nekako spriječiti? Definitivno da!

 

Mogu li zubi biti „slabi”? Što to znači?

 

 

Krune zuba prekrivene su caklinom - najtvrđim tkivom u ljudskom tijelu! Zubna caklina sastoji se od oko 95% anorganskih spojeva (minerala) i oko 5% organskih spojeva i vode. Uloga cakline je zaštititi unutarnja tkiva zuba od štetnih vanjskih faktora, poput kiselinskih napada bakterija koje uzrokuju karijes ili erozivnog djelovanja kiselina iz različitih namirnica ili pića. Međutim, ako je kontakt cakline s kiselinama prečest, neki od minerala cakline će se izgubiti, a zub će postati slabiji i osjetljiviji na razne štetne faktore.

 

Što slabi caklinu?

 

 

Mnogi faktori, osim gore spomenute erozije, doprinose slabljenju cakline. Naš svakodnevni način života ima najveći utjecaj na naše zube - što jedemo i pijemo, kako se brinemo o oralnoj higijeni i našem općem zdravlju.

 

Nepravilna tehnika četkanja ili četkanje prejakom silom može doprinijeti nepovratnim oštećenjima, zvanim abrazivne šupljine. Kao rezultat, caklina na područjima zahvaćenim abrazijom postaje tanja i osjetljivija na druge štetne faktore. S druge strane, nezdrava prehrana, bogata šećerom ili kiselinama, može dovesti do karijesa ili dentalne erozije, pri čemu se minerali gube iz tvrdih tkiva zuba i tako se zubna caklina oštećuje.

 

Koji su simptomi slabe cakline?

 

 

Slika oslabljene cakline prvenstveno ovisi o štetnom faktoru koji je utjecao na caklinu. To uključuje, između ostalog:

 

  • kemijsko otapanje ("ispiranje") površine zuba kiselinama bez sudjelovanja bakterija i stvaranje erozivnih šupljina,
  • gubitak tkiva zbog pretjerane abrazije zuba.

 

Za pacijente čija se prehrana uvelike temelji na kiselim namirnicama i pićima, dolazi do postupnog gubitka minerala koji čine zube.

 

Erozivne šupljine su glatke, sjajne i tvrde, ali zubna tkiva se gube pod utjecajem kiselina. U slučaju nepravilne tehnike četkanja, abrazija i gubitak tkiva javljaju se na mjestima gdje se primjenjuje najveća sila tijekom četkanja - najčešće blizu desni, na visini tzv. vrata zuba.

 

Ovi simptomi sugeriraju slabljenje cakline i mogu zahtijevati prilagodbu oralnih higijenskih praksi ili modifikaciju prehrambenih navika, jer su takvi zubi osjetljiviji na razne štetne faktore, uključujući karijes.

Kako ojačati zubnu caklinu?

 

 

Kako ojačati zubnu caklinu, koja se sastoji od 95% minerala? Osim primjene ispravne tehnike četkanja i izbjegavanja kiselih, nezdravih proizvoda i pića, preporučuje se odabir pasta za zube koje sadrže fluor. Na taj način, tijekom svakodnevnog četkanja, osiguravamo našim zubima fluor, koji će se inkorporirati u mineralni sastav tvrdih tkiva zuba, stvarajući spojeve otpornije na kiseline. To čini naše zube otpornijima na razne štetne faktore s kojima se svakodnevno susrećemo! Osim toga, fluor ima sposobnost popravljanja početnih oštećenja cakline, pa je vrijedno koristiti pastu za zube s fluorom svaki dan.

 

Koje namirnice treba izbjegavati?

 

Prije svega, dobro je izbjegavati čestu konzumaciju kiselih namirnica, poput svježeg citrusnog voća, kao i kiselih pića, posebno gaziranih i dodatno zaslađenih, kao i vina i voćnih čajeva. Kiseli proizvodi i proizvodi s visokim sadržajem šećera značajno doprinose uništavanju zubnih tkiva. Vrijedi se toga sjetiti jer je prevencija mnogo lakša od liječenja karijesa ili dentalne erozije cakline.

 

Reference:

 

  1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  2. Danuta Piątowska, Kariologia współczesna. Postępowanie kliniczne, Med Tour Press International, 2009
  3. Akshima Sahi, What Are Teeth Made Of?, News Medical (https://www.news-medical.net/health/What-Are-Teeth-Made-Of.aspx)
  4. Rodrigo S. Lacruz, Stefan Habelitz, J. Timothy Wright, Michael L. Paine, Dental Enamel Formation and Implications for Oral Health and Disease, Physiological Reviews, 2017
  5. Dominika Wnęk, Dieta w erozji zębów, mp.pl, 2021
  6. Graham J. Mount, Hien Ngo, Stomatologia mało interwencyjna, Med Tour Press International, 2006

 

Članci