Može li pasta za zube popraviti osjetljive zube?

Može li pasta za zube popraviti osjetljive zube?

Sadržaj zadnji put ažuriran: 12.07.2023

Članak su napisali i pregledali: Dr. med. dent. Maria Liszewska

Za čitanje ovog članka je potrebno 3 minuta

Ako okus vrućeg obroka ili gutljaj hladnog pića uzrokuje neugodan zubobolju, možda imate problem koji se zove osjetljivost zuba. Iako je ovo stanje prilično uobičajeno i pogađa mnoge od nas, osjetljivost zuba, također poznata kao preosjetljivost, može značajno pogoršati udobnost pacijenata zbog boli koja se javlja tijekom svakodnevnih aktivnosti, poput jedenja, pijenja ili čak pranja zuba. Međutim, postoji dobra vijest - preosjetljivost zuba može se prevladati jednostavnim kućnim lijekovima. Naučite recept za uspjeh i uživajte u svom osmijehu bez neugodnih senzacija!

 

Što je osjetljivost zuba?

 

 

Vanjski sloj koji pokriva krunu zuba - caklina - najtvrđe je tkivo ljudskog tijela koje štiti zube od vanjskih podražaja. Vrlo tanko tkivo koje pokriva korijene zuba naziva se zubni cement. Ispod cakline i cementa nalazi se visoko inervirano i krvno opskrbljeno tkivo - dentin, koje je osjetljivo na podražaje koji se prenose na naše zube. Sastoji se od mikroskopskih tubula koji provode podražaje do živog tkiva unutar svakog vitalnog zuba - zubne pulpe. Kada se caklina ili cement izgube, dentin postaje izložen i zub postaje osjetljiv na razne vanjske podražaje. Osjetljivost na termalne podražaje (hladnoća i toplina) najčešća je, iako se preosjetljivost može pojaviti i kao odgovor na kemijske (npr. kisela hrana), mehaničke (npr. pranje zuba ili stomatološki zahvati), zračne struje, pa čak i dodir.

Koji su simptomi osjetljivih zuba?

 

 

Simptomi osjetljivih, ili preosjetljivih zuba mogu biti različiti. Preosjetljivi zubi reagiraju oštrom, akutnom, kratkotrajnom boli na razne podražaje - temperaturu, sušenje zuba strujom zraka, pa čak i dodirivanje zuba vatom. U trenutku kada podražaj prestane, bol gotovo odmah nestaje. Simptomi preosjetljivosti zuba značajno se razlikuju čak i kod jednog pacijenta, što je uzrokovano razlikama u anatomskoj strukturi različitih skupina zuba. Jedan zub može biti osjetljiv samo na hladnoću, dok drugi može biti osjetljiv i na toplinu i na hladnoću.

Sama preosjetljivost zuba subjektivan je osjećaj i nema karakterističnu kliničku sliku. Međutim, preosjetljivost može pratiti neke dentalne probleme, koje bi trebalo konzultirati sa stomatologom kako bi se usredotočili na liječenje uzroka problema.

 

Koji faktori mogu uzrokovati osjetljivost zuba?

 

 

Dentin može biti izložen povlačenjem desni (izlaganje vrata i korijena zuba) ili gubitkom cakline. Oba problema mogu biti uzrokovana nepravilnom tehnikom pranja zuba u kombinaciji s prekomjernom silom. Najštetniji pokreti tijekom pranja zuba su horizontalni i kružni (koji također sadrže horizontalnu komponentu). Desni su traumatizirane, a kao rezultat toga dolazi do povlačenja desni, kao i abrazije cakline i stvaranja abrazivnih lezija. Prekomjerno trošenje cakline i cementa također može biti uzrokovano korištenjem četkice za zube s previše tvrdim vlaknima, prejakim pritiskom četkice na površinu zuba, kao i dugotrajnom upotrebom izbjeljujućih pasti za zube s visokim indeksom abrazivnosti. Neugodne senzacije koje prate izlaganje dentina počinju, a zubi postaju osjetljivi na vanjske podražaje.

 

Može li pasta za zube popraviti osjetljive zube?

 

 

Liječenje preosjetljivosti zuba je hijerarhijsko. Terapija bi uvijek trebala započeti uvođenjem paste za zube za osjetljive zube za svakodnevnu upotrebu. Kod blagih simptoma, svakodnevna upotreba pasti za zube poput elmex® Sensitive može eliminirati preosjetljivost nakon otprilike 2 tjedna. Ako kućna terapija nije dovoljna, preporučuje se konzultirati stomatologa i primijeniti dodatne metode borbe protiv preosjetljivosti.

Osim svakodnevne upotrebe paste za zube za osjetljivost zuba, vrijedno je otići u stomatološku ordinaciju kako bi se otkrio uzrok gubitka cakline ili cementa i posljedične preosjetljivosti. Također je važno spriječiti daljnje napredovanje abrazije zuba i gubitka tkiva. U tu svrhu preporučuje se:

 

 

  • koristiti četkicu za zube s mekim vlaknima, npr. elmex® Ultra Soft,
  • ispraviti tehniku pranja zuba pod nadzorom dentalnog higijeničara kako bi se smanjio rizik od daljnje abrazije cakline i povlačenja desni,
  • izbjegavati konzumaciju kisele hrane i pića,
  • prati zube najmanje 30 minuta nakon jela.

 

 

Koja je pasta za zube najbolja za osjetljive zube?

 

 

Vrijedi odabrati paste za zube koje, osim što ublažavaju neugodne simptome, također bore protiv uzroka preosjetljivosti zuba. Na tržištu možete pronaći mnogo takvih proizvoda - međutim, prilikom odabira trebate obratiti pažnju da pasta za zube sadrži fluoridne spojeve, kalcijeve spojeve ili arginin.

 

Fluoridni spojevi, osim što sprječavaju nastanak karijesa, također imaju učinak smanjenja preosjetljivosti dentina. Mehanizam njihovog djelovanja sastoji se u taloženju kristala u dentinskim tubulima, zahvaljujući čemu se njihov lumen smanjuje ili čak zatvara, a zub postaje manje osjetljiv na vanjske podražaje.

 

Arginin (u koncentraciji od 8%) zajedno s kalcijevim karbonatom imitira prirodni proces zatvaranja dentinskih tubula, zahvaljujući čemu se protok tekućine u tubulima otežava i zub postaje manje osjetljiv na vanjske podražaje. To je zbog nakupljanja kalcijevih fosfatnih naslaga u dentinskim tubulima.

 

Odabir paste za zube za preosjetljivost zuba može biti težak, stoga je vrijedno konzultirati stomatologa koji će vam pomoći odabrati najbolji proizvod za vaše specifične potrebe.

 

Reference:

 

  1. American Dental Association, For the dental patient… Sensitive teeth. Causes and treatment, The Journal of The American Dental Association, 2003
  2. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018
  3. Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl, 2017 (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc-zebow)

 

Članci